Családi tanácsadás, családterápia során az együtt élő családtagok meghívására kerül sor. Egy családban jelentkező problémák esetén a probléma hat a többi családtagra, akik visszahatnak a problémára vagy annak hordozójára. Családban jellemző elakadás, zavar tehát nem értelmezhető a családi rendszer nélkül. Akár a probléma kialakulásában, akár a probléma feloldásában is jelentős szerepe van a családnak, a családtagoknak. Ennél fogva nagyon hasznos és nagyon hatékony, ha a család minden tagja be van vonva a segítő beszélgetésbe.
A családi tanácsadás 5-10 alkalmas beszélgetéssorozatot jelent, ahol a családi, családon belüli kapcsolatok megismerése kerül előtérbe annak érdekében, hogy a problémákat sikerüljön megszüntetni. Nagyon célratörő eljárás, határozott struktúrával, ami jellemzően a jelenben tapasztalható tünetek, problémák megoldására összpontosít.
A családterápia a családi tanácsadásnál hosszabb és mélyrehatóbb beavatkozás és 10 vagy annál több alkalmat jelent. Családterápia esetén a problémákat több szinten, több oldalról megvizsgálja a terapeuta és a probléma megoldását is széles körben segíti. Ha a probléma régóta fennáll, ha nagy szenvedéssel jár, esetleg több családtagot is érint, a családterápiát javaslom. A családterápiában a jelenben tapasztalható nehézségek mellett, a múltban gyökerező történetekre is fény derül, ezzel elérve azt, hogy teljes spektrumában felszínre kerüljön a baj.
Elképzelhető, hogy néhány találkozás után úgy látom, hogy hasznosabb lenne, ha a családterápia más típusú segítő beszélgetésben folytatódna. Abban az esetben például, ha a családi elakadás mögött egyértelműen házastársi kapcsolati zavar húzódik meg, párterápia a megfelelő beavatkozási forma.
Mind a családi tanácsadás, mind a családterápia során egy alkalom 1,5 órán át tart és általában kéthetente, azaz havonta kétszer találkozunk.